Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0100DWF2VB
PPT0100DWF2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0100DWF2VB
Datasheet Download
PPT0100DWF2VB.pdf
Availability of PPT0100DWF2VB
QUANTITY
PPT0100DWF2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0100DWF2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0100DWF2VB
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±100 PSI (±689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Port StyleBarbed, Filtered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0100DWF2VB
PPT0100DWF2VB Details Description
Related parts for PPT0100DWF2VB
CONN HEADER VERT 64POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 50POS SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 5.91"L X 3.94"W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG FLEX 32POS PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf