Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0100GRX2VB
PPT0100GRX2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0100GRX2VB
Datasheet Download
PPT0100GRX2VB.pdf
Availability of PPT0100GRX2VB
QUANTITY
PPT0100GRX2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0100GRX2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0100GRX2VB
Series-
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0100GRX2VB
PPT0100GRX2VB Details Description
Related parts for PPT0100GRX2VB
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf