Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300AFN2VB
PPT0300AFN2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300AFN2VB
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT0300AFN2VB.pdf
Availability of PPT0300AFN2VB
QUANTITY
PPT0300AFN2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300AFN2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0300AFN2VB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFilter
Port StyleFiltered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300AFN2VB
PPT0300AFN2VB Details Description
Related parts for PPT0300AFN2VB
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CLAMP TIE STD #6SCR WR BK 7.9" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC ADC LP 3.5DIGIT W/LED 40-DIP datasheet.pdf
CONN SPRING 22POS DUAL .275 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC 1.5KE datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.5NS 176TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
MOD PWR ENT SNGL 4A SNAP-IN MED datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 2.5A datasheet.pdf
TOOL CRIMP HD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf