Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300ARN2VB
PPT0300ARN2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300ARN2VB
Datasheet Download
PPT0300ARN2VB.pdf
Availability of PPT0300ARN2VB
QUANTITY
PPT0300ARN2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300ARN2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0300ARN2VB
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300ARN2VB
PPT0300ARN2VB Details Description
Related parts for PPT0300ARN2VB
IC ETHERNET SWITCH QUAD 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 141MA 20 OHM TH datasheet.pdf
DISPLAY LCD TFT 24ZIF datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf