Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300AWN5VB
PPT0300AWN5VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300AWN5VB
Datasheet Download
PPT0300AWN5VB.pdf
Availability of PPT0300AWN5VB
QUANTITY
PPT0300AWN5VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300AWN5VB
Internal Part NumberEIS-PPT0300AWN5VB
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300AWN5VB
PPT0300AWN5VB Details Description
Related parts for PPT0300AWN5VB
OSC XO 3.579545MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC 30/60 O4MM MC datasheet.pdf
FILTER EMI 33PF RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4M 512X8 36-SOJ datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf