Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300DFR2VA
PPT0300DFR2VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300DFR2VA
Datasheet Download
PPT0300DFR2VA.pdf
Availability of PPT0300DFR2VA
QUANTITY
PPT0300DFR2VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300DFR2VA
Internal Part NumberEIS-PPT0300DFR2VA
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Port StyleBarbed, Filtered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300DFR2VA
PPT0300DFR2VA Details Description
Related parts for PPT0300DFR2VA
IDC CABLE - MPL30K/MC34M/MPL30K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC40B/AE40M/X datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 16A TO-247 datasheet.pdf
RETAINING PIN REPLACEMENT PART datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.09"L X 2.09"W datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 200MA SOT323 datasheet.pdf
IC PWR AMP HBT INGAP 8-MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf