Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300DRR2VB
PPT0300DRR2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300DRR2VB
Datasheet Download
PPT0300DRR2VB.pdf
Availability of PPT0300DRR2VB
QUANTITY
PPT0300DRR2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300DRR2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0300DRR2VB
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300DRR2VB
PPT0300DRR2VB Details Description
Related parts for PPT0300DRR2VB
MOSFET N-CH 200V 4.8A I-PAK datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
EMI FILTER 0.45UF C TYPE MIL datasheet.pdf
RES 12 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RS PLC 9070 32PT 4X8 AC N datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG RED 100' datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1HV(5KV) SKT datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS CABLE PIN datasheet.pdf