Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300DXR5VB
PPT0300DXR5VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300DXR5VB
Datasheet Download
PPT0300DXR5VB.pdf
Availability of PPT0300DXR5VB
QUANTITY
PPT0300DXR5VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300DXR5VB
Internal Part NumberEIS-PPT0300DXR5VB
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300DXR5VB
PPT0300DXR5VB Details Description
Related parts for PPT0300DXR5VB
FIXED IND 8.2MH 57MA 119 OHM SMD datasheet.pdf
CONN INTERFACE MODULE IDC 50POS datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY MINI SSR 2A 5VDC PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HDR 61POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
LED XLAMP 2700K WHITE 9V SMD datasheet.pdf