Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300DXW2VB
PPT0300DXW2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300DXW2VB
Datasheet Download
PPT0300DXW2VB.pdf
Availability of PPT0300DXW2VB
QUANTITY
PPT0300DXW2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300DXW2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0300DXW2VB
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300DXW2VB
PPT0300DXW2VB Details Description
Related parts for PPT0300DXW2VB
DIODE GEN PURP 1.2KV 85A DO203AB datasheet.pdf
CONSOLE STEEL 24.5X22.6X49 BLK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
MICRO 15POS PIN 3" datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 66-200V datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1.5A TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf