Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300GWR2VA
PPT0300GWR2VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300GWR2VA
Datasheet Download
PPT0300GWR2VA.pdf
Availability of PPT0300GWR2VA
QUANTITY
PPT0300GWR2VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300GWR2VA
Internal Part NumberEIS-PPT0300GWR2VA
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300GWR2VA
PPT0300GWR2VA Details Description
Related parts for PPT0300GWR2VA
CONV DC-DC 10W 24VIN 15VOUT SGL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ DDPAK datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 CLIP-ON BLACK datasheet.pdf
IC DAS SYSTEM 16BIT 40-TQFN datasheet.pdf
IC HDMI INTERFACE 64TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 400V SCREW datasheet.pdf