Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300GWR2VA
PPT0300GWR2VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300GWR2VA
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT0300GWR2VA.pdf
Availability of PPT0300GWR2VA
QUANTITY
PPT0300GWR2VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300GWR2VA
Internal Part NumberEIS-PPT0300GWR2VA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300GWR2VA
PPT0300GWR2VA Details Description
Related parts for PPT0300GWR2VA
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET HS 20-TSSOP datasheet.pdf
RES MO 2W 0.681 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf