Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300GWW2VB
PPT0300GWW2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300GWW2VB
Datasheet Download
PPT0300GWW2VB.pdf
Availability of PPT0300GWW2VB
QUANTITY
PPT0300GWW2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300GWW2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0300GWW2VB
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300GWW2VB
PPT0300GWW2VB Details Description
Related parts for PPT0300GWW2VB
AC/DC CONVERTER 24V 24W datasheet.pdf
KEY SWITCH ASY RECOIL START 12V datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 900MA 210 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE24 M32 datasheet.pdf
IC RECEIVER CBL EQUALIZER 100BGA datasheet.pdf
CRIMPING JAW HEAD ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 19NH 260MA 800 MOHM datasheet.pdf