Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300GXW5VB
PPT0300GXW5VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300GXW5VB
Datasheet Download
PPT0300GXW5VB.pdf
Availability of PPT0300GXW5VB
QUANTITY
PPT0300GXW5VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300GXW5VB
Internal Part NumberEIS-PPT0300GXW5VB
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300GXW5VB
PPT0300GXW5VB Details Description
Related parts for PPT0300GXW5VB
CAP CER 39PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 56POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 11VC 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 410MA 600 MOHM datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10-SON datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf