Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0500DFW5VB
PPT0500DFW5VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0500DFW5VB
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT0500DFW5VB.pdf
Availability of PPT0500DFW5VB
QUANTITY
PPT0500DFW5VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0500DFW5VB
Internal Part NumberEIS-PPT0500DFW5VB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±500 PSI (±3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Port StyleBarbed, Filtered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0500DFW5VB
PPT0500DFW5VB Details Description
Related parts for PPT0500DFW5VB
SWITCH TOGGLE DPST 20A 125V datasheet.pdf
IC DGTL CAM PWR-SUP 5CH 32TQFN datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
IC DATA SEL/MUX 3ST 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.155" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf