| Internal Part Number | EIS-PPT0500GFW5VA | |
| Series | - | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 500 PSI (3447.38 kPa) | |
| Output Type | Analog, RS-485 | |
| Output | 0 V ~ 5 V | |
| Accuracy | ±0.05% | |
| Voltage - Supply | 5.5 V ~ 30 V | |
| Port Size | Male - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter | |
| Port Style | Barbed, Filtered | |
| Features | - | |
| Termination Style | Connector | |
| Maximum Pressure | 600 PSI (4136.85 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |