Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0500GFX5VA
PPT0500GFX5VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0500GFX5VA
Datasheet Download
PPT0500GFX5VA.pdf
Availability of PPT0500GFX5VA
QUANTITY
PPT0500GFX5VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0500GFX5VA
Internal Part NumberEIS-PPT0500GFX5VA
Series-
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter
Port StyleFiltered, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0500GFX5VA
PPT0500GFX5VA Details Description
Related parts for PPT0500GFX5VA
IC REG LDO 3.3V 0.8A 8SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS M20 5V datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 16MLPQ datasheet.pdf
HAN U HEX ADAPTOR PG 16 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10M OHM 8SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf