Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0010DRF5VS
PPT2-0010DRF5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0010DRF5VS
Datasheet Download
PPT2-0010DRF5VS.pdf
Availability of PPT2-0010DRF5VS
QUANTITY
PPT2-0010DRF5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0010DRF5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0010DRF5VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±10 PSI (±68.95 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Port StyleBarbed, Filtered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±30 PSI (±206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0010DRF5VS
PPT2-0010DRF5VS Details Description
Related parts for PPT2-0010DRF5VS
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
BARRIER STR 4X4X60" datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 2POS SNGL SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS CABLE SKT RA datasheet.pdf