Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0020DRG2VS
PPT2-0020DRG2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0020DRG2VS
Datasheet Download
PPT2-0020DRG2VS.pdf
Availability of PPT2-0020DRG2VS
QUANTITY
PPT2-0020DRG2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0020DRG2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0020DRG2VS
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±20 PSI (±137.9 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±60 PSI (±413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0020DRG2VS
PPT2-0020DRG2VS Details Description
Related parts for PPT2-0020DRG2VS
CABLE TIE 40LB WR BLK 6.1" datasheet.pdf
MOSFET LD N-CHAN 28V 16-HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 10K SPI 8DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC DVR CURRENT SENSE 1CH 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 66UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 12MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf