Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0020DRR5VS
PPT2-0020DRR5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0020DRR5VS
Datasheet Download
PPT2-0020DRR5VS.pdf
Availability of PPT2-0020DRR5VS
QUANTITY
PPT2-0020DRR5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0020DRR5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0020DRR5VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±20 PSI (±137.9 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±60 PSI (±413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0020DRR5VS
PPT2-0020DRR5VS Details Description
Related parts for PPT2-0020DRR5VS
IC LED Driver Linear 90mA 24-SO datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.2MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC VOLT INVERT SW CAP SOT23-5 datasheet.pdf
TEST LEAD 18AWG 10KV RED 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 250MA 1 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf