Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0020DXG5VS
PPT2-0020DXG5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0020DXG5VS
Datasheet Download
PPT2-0020DXG5VS.pdf
Availability of PPT2-0020DXG5VS
QUANTITY
PPT2-0020DXG5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0020DXG5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0020DXG5VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±20 PSI (±137.9 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Dual
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±60 PSI (±413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0020DXG5VS
PPT2-0020DXG5VS Details Description
Related parts for PPT2-0020DXG5VS
FUSE 250MA 600V GLASS SHORT RJS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 20PF 50V 0805 datasheet.pdf
FERRITE CORE FLAT 18.8MM datasheet.pdf
IGBT 600V 110A 284W TO247 datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN TERMINAT PLUG 1.0/2.3 50OHM datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP 10KV 1000PF 20% datasheet.pdf