Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0050DFG5VS
PPT2-0050DFG5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0050DFG5VS
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT2-0050DFG5VS.pdf
Availability of PPT2-0050DFG5VS
QUANTITY
PPT2-0050DFG5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0050DFG5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0050DFG5VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±50 PSI (±344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter
Port StyleFiltered, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±150 PSI (±1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0050DFG5VS
PPT2-0050DFG5VS Details Description
Related parts for PPT2-0050DFG5VS
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX BUS 2BIT DUAL 3ST 8XSON datasheet.pdf
11P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
LED T3-1/4 MINI BAYONET 10PK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf