Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0050DWG2VS
PPT2-0050DWG2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0050DWG2VS
Datasheet Download
PPT2-0050DWG2VS.pdf
Availability of PPT2-0050DWG2VS
QUANTITY
PPT2-0050DWG2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0050DWG2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0050DWG2VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±50 PSI (±344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±150 PSI (±1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0050DWG2VS
PPT2-0050DWG2VS Details Description
Related parts for PPT2-0050DWG2VS
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V -5V 40W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
5X4 MTE PIN SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.64K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 5TP RJ45 datasheet.pdf
POT 500 OHM 1000W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TRIM 2.5-15PF 200V THRU HOLE datasheet.pdf