| Internal Part Number | EIS-PPT2-0050GKK2VS | |
| Series | PPT2 | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 50 PSI (344.74 kPa) | |
| Output Type | Analog, RS-232 | |
| Output | 0 V ~ 5 V | |
| Accuracy | ±0.0375% | |
| Voltage - Supply | 6 V ~ 34 V | |
| Port Size | Male - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Dual | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | - | |
| Termination Style | Connector | |
| Maximum Pressure | 150 PSI (1034.21 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |