Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0100DFF2VS
PPT2-0100DFF2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0100DFF2VS
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT2-0100DFF2VS.pdf
Availability of PPT2-0100DFF2VS
QUANTITY
PPT2-0100DFF2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0100DFF2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0100DFF2VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±100 PSI (±689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFilter, Dual
Port StyleFiltered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0100DFF2VS
PPT2-0100DFF2VS Details Description
Related parts for PPT2-0100DFF2VS
CONN BLOCK TERM PCB 5.08MM 12POS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 35NS 84PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMA datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 250V 400A CHASSIS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 15M 12-24VDC PNP datasheet.pdf
CONN 3CONT SOCKET datasheet.pdf
KIT STARTER KEIL STM32F103 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf