Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0100DFG5VS
PPT2-0100DFG5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0100DFG5VS
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT2-0100DFG5VS.pdf
Availability of PPT2-0100DFG5VS
QUANTITY
PPT2-0100DFG5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0100DFG5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0100DFG5VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±100 PSI (±689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter
Port StyleFiltered, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0100DFG5VS
PPT2-0100DFG5VS Details Description
Related parts for PPT2-0100DFG5VS
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED CBI 3MM GRN/GRN BI-LEVEL RA datasheet.pdf
RES 109.64K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 72V 1.05A datasheet.pdf
RES 200 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1512 WHITE datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf