Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0100DFK2VS
PPT2-0100DFK2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0100DFK2VS
Datasheet Download
PPT2-0100DFK2VS.pdf
Availability of PPT2-0100DFK2VS
QUANTITY
PPT2-0100DFK2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0100DFK2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0100DFK2VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±100 PSI (±689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter
Port StyleFiltered, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0100DFK2VS
PPT2-0100DFK2VS Details Description
Related parts for PPT2-0100DFK2VS
BANANA PLUG/MINIGRABBER BLACK datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IGBT 600V 100A 333W TO263-3 datasheet.pdf
HS ASSY ULTEM CLIP datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 3W DO204AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf