Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0100DFW5VS
PPT2-0100DFW5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0100DFW5VS
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT2-0100DFW5VS.pdf
Availability of PPT2-0100DFW5VS
QUANTITY
PPT2-0100DFW5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0100DFW5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0100DFW5VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±100 PSI (±689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Port StyleBarbed, Filtered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0100DFW5VS
PPT2-0100DFW5VS Details Description
Related parts for PPT2-0100DFW5VS
CONN RCPT WATERPROOF 10POS FMALE datasheet.pdf
BOARD TERMINAL MINI TURRET 25POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1100PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf