Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0100DFW5VS
PPT2-0100DFW5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0100DFW5VS
Datasheet Download
PPT2-0100DFW5VS.pdf
Availability of PPT2-0100DFW5VS
QUANTITY
PPT2-0100DFW5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0100DFW5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0100DFW5VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±100 PSI (±689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Port StyleBarbed, Filtered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0100DFW5VS
PPT2-0100DFW5VS Details Description
Related parts for PPT2-0100DFW5VS
VFD ALPHA/NUM DISPL 20X4 SER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 50PS STR SHORT LA datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 20.1VC DO204AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
RED LED DOME datasheet.pdf
IC LED Driver Linear Single-Wire Dimming 30.2mA Backlight SC-70-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Non-Isolated 5A SIP/SMT DC/DC Converters datasheet.pdf