Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0100DGW2VS
PPT2-0100DGW2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0100DGW2VS
Datasheet Download
PPT2-0100DGW2VS.pdf
Availability of PPT2-0100DGW2VS
QUANTITY
PPT2-0100DGW2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0100DGW2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0100DGW2VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±100 PSI (±689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0100DGW2VS
PPT2-0100DGW2VS Details Description
Related parts for PPT2-0100DGW2VS
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE GLAND NYLON M30 13-18MM datasheet.pdf
CAP ARRAY 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf