Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0100DWK2VS
PPT2-0100DWK2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0100DWK2VS
Datasheet Download
PPT2-0100DWK2VS.pdf
Availability of PPT2-0100DWK2VS
QUANTITY
PPT2-0100DWK2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0100DWK2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0100DWK2VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±100 PSI (±689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0100DWK2VS
PPT2-0100DWK2VS Details Description
Related parts for PPT2-0100DWK2VS
IC DDS DAC 10BIT 50MHZ 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 220V datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
10M 50W 750W BRAKE CABLE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 100A 28VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
SENSOR HALLOGIC HALL EFFECT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf