Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0100DXG2VS
PPT2-0100DXG2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0100DXG2VS
Datasheet Download
PPT2-0100DXG2VS.pdf
Availability of PPT2-0100DXG2VS
QUANTITY
PPT2-0100DXG2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0100DXG2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0100DXG2VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±100 PSI (±689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Dual
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0100DXG2VS
PPT2-0100DXG2VS Details Description
Related parts for PPT2-0100DXG2VS
CONN EDGE DUAL .156 DIP 44POS datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 3V datasheet.pdf
CORD COIL STANDARD 6-6 SILVR 14' datasheet.pdf
RES SMD 10.2KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 806 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10KOHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 17POS INLINE SCKT datasheet.pdf
IC MPU I.MX6SOLOX 800MHZ 529BGA datasheet.pdf