Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0100DXW5VS
PPT2-0100DXW5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0100DXW5VS
Datasheet Download
PPT2-0100DXW5VS.pdf
Availability of PPT2-0100DXW5VS
QUANTITY
PPT2-0100DXW5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0100DXW5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0100DXW5VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±100 PSI (±689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0100DXW5VS
PPT2-0100DXW5VS Details Description
Related parts for PPT2-0100DXW5VS
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 100MM-2M PREWIRED datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 320W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 4.5A 54 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 2.4A TO92 datasheet.pdf
RES 2 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf