Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0100GKF5VS
PPT2-0100GKF5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0100GKF5VS
Datasheet Download
PPT2-0100GKF5VS.pdf
Availability of PPT2-0100GKF5VS
QUANTITY
PPT2-0100GKF5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0100GKF5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0100GKF5VS
SeriesPPT2
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter
Port StyleFiltered, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0100GKF5VS
PPT2-0100GKF5VS Details Description
Related parts for PPT2-0100GKF5VS
TOOL CRIMP INS TERM 10-16AWG datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
FINAL TRANS SA SCDS:TRANS SA datasheet.pdf
CABLE 48COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
KK RPC 156 HDR ASSY FRLK 12 CKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1.5W SMA datasheet.pdf
1000UF 35V 16X25 105C RAD datasheet.pdf