Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0100GRW2VS
PPT2-0100GRW2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0100GRW2VS
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT2-0100GRW2VS.pdf
Availability of PPT2-0100GRW2VS
QUANTITY
PPT2-0100GRW2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0100GRW2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0100GRW2VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPPT2
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0100GRW2VS
PPT2-0100GRW2VS Details Description
Related parts for PPT2-0100GRW2VS
CONN RECEPT PIN WRAPOST .370" datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 5.6 OHM 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V/3.3V 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 28TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 45A TO220-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf