Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0100GWR5VS
PPT2-0100GWR5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0100GWR5VS
Datasheet Download
PPT2-0100GWR5VS.pdf
Availability of PPT2-0100GWR5VS
QUANTITY
PPT2-0100GWR5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0100GWR5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0100GWR5VS
SeriesPPT2
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0100GWR5VS
PPT2-0100GWR5VS Details Description
Related parts for PPT2-0100GWR5VS
TERM BLOCK INSERT BRIDGE 3POS datasheet.pdf
IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.1A 200 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 13POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 1/8" datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf