Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0100GWR5VS
PPT2-0100GWR5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0100GWR5VS
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT2-0100GWR5VS.pdf
Availability of PPT2-0100GWR5VS
QUANTITY
PPT2-0100GWR5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0100GWR5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0100GWR5VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPPT2
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C