Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0300AGN2VS
PPT2-0300AGN2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0300AGN2VS
Datasheet Download
PPT2-0300AGN2VS.pdf
Availability of PPT2-0300AGN2VS
QUANTITY
PPT2-0300AGN2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0300AGN2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0300AGN2VS
SeriesPPT2
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0300AGN2VS
PPT2-0300AGN2VS Details Description
Related parts for PPT2-0300AGN2VS
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RCPT USB SERIES A TO A datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS GOLD datasheet.pdf
KIT DEMO MIWI PROTOCOL TO WI-FI datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf