Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0300AKN2VE-C
PPT2-0300AKN2VE-C picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0300AKN2VE-C
Brief Description
SENSOR PRESSURE GAUGE 300 PSI
Datasheet Download
PPT2-0300AKN2VE-C.pdf
Availability of PPT2-0300AKN2VE-C
QUANTITY
PPT2-0300AKN2VE-C Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0300AKN2VE-C
Internal Part NumberEIS-PPT2-0300AKN2VE-C
SeriesPPT2
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0300AKN2VE-C
PPT2-0300AKN2VE-C Details Description
Related parts for PPT2-0300AKN2VE-C
IC VREF SERIES 5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 21.6W .55-1.8VOUT 12A datasheet.pdf
DUST CAP FOR APD 19WAY RCPT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE A 16POS datasheet.pdf