Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0300DKR2VS
PPT2-0300DKR2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0300DKR2VS
Datasheet Download
PPT2-0300DKR2VS.pdf
Availability of PPT2-0300DKR2VS
QUANTITY
PPT2-0300DKR2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0300DKR2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0300DKR2VS
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0300DKR2VS
PPT2-0300DKR2VS Details Description
Related parts for PPT2-0300DKR2VS
TRANS NPN 25V 7A SOT-223 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 1.5MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 2K OHM RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
18AWG 16/30 12C FOIL SHLD 100' datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf