Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0300DRF2VS
PPT2-0300DRF2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0300DRF2VS
Datasheet Download
PPT2-0300DRF2VS.pdf
Availability of PPT2-0300DRF2VS
QUANTITY
PPT2-0300DRF2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0300DRF2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0300DRF2VS
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Port StyleBarbed, Filtered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0300DRF2VS
PPT2-0300DRF2VS Details Description
Related parts for PPT2-0300DRF2VS
SIP HEADER 56 POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SSOP datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf