Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0300DRG5VS
PPT2-0300DRG5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0300DRG5VS
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT2-0300DRG5VS.pdf
Availability of PPT2-0300DRG5VS
QUANTITY
PPT2-0300DRG5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0300DRG5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0300DRG5VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0300DRG5VS
PPT2-0300DRG5VS Details Description
Related parts for PPT2-0300DRG5VS
SIDACTOR 2CH 275V 250A TO220 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
INSULATING WASHER ORANGE datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 51C PIN 18" YEL NIC datasheet.pdf