Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0300DRR2VS
PPT2-0300DRR2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0300DRR2VS
Datasheet Download
PPT2-0300DRR2VS.pdf
Availability of PPT2-0300DRR2VS
QUANTITY
PPT2-0300DRR2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0300DRR2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0300DRR2VS
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0300DRR2VS
PPT2-0300DRR2VS Details Description
Related parts for PPT2-0300DRR2VS
SWITCH MINI SPDT HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.8A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G551 / 2 K / G 2% datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
MARKER CARD FOR 120 TERM BLOCKS datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 0.5% 2W 3637 datasheet.pdf