Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0300DXG5VS
PPT2-0300DXG5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0300DXG5VS
Datasheet Download
PPT2-0300DXG5VS.pdf
Availability of PPT2-0300DXG5VS
QUANTITY
PPT2-0300DXG5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0300DXG5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0300DXG5VS
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Dual
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0300DXG5VS
PPT2-0300DXG5VS Details Description
Related parts for PPT2-0300DXG5VS
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16-DIP datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 60SEC 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO204AC datasheet.pdf
VARISTOR 33V 100A 1206 datasheet.pdf
PTC THERMISTOR R 102-A 70-A 10 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf