Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0300GGW5VS
PPT2-0300GGW5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0300GGW5VS
Datasheet Download
PPT2-0300GGW5VS.pdf
Availability of PPT2-0300GGW5VS
QUANTITY
PPT2-0300GGW5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0300GGW5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0300GGW5VS
SeriesPPT2
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0300GGW5VS
PPT2-0300GGW5VS Details Description
Related parts for PPT2-0300GGW5VS
REG ISR 14A 5VIN ADJ SMD 12-SIP datasheet.pdf
TRIMMER 250 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC CLK GEN FIBRE CHAN 8-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 300 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 5A datasheet.pdf