Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0500DRX5VS
PPT2-0500DRX5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0500DRX5VS
Datasheet Download
PPT2-0500DRX5VS.pdf
Availability of PPT2-0500DRX5VS
QUANTITY
PPT2-0500DRX5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0500DRX5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0500DRX5VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±500 PSI (±3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0500DRX5VS
PPT2-0500DRX5VS Details Description
Related parts for PPT2-0500DRX5VS
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
ACCELEROMETER 3-AXIS +/-18G SPI datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-PWR 5 WIRE 288" datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 10W MONO D 20TSSOP datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B QUAD 80LQFP datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM VERT AU 24POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf