Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0500DWK5VS
PPT2-0500DWK5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0500DWK5VS
Datasheet Download
PPT2-0500DWK5VS.pdf
Availability of PPT2-0500DWK5VS
QUANTITY
PPT2-0500DWK5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0500DWK5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0500DWK5VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±500 PSI (±3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0500DWK5VS
PPT2-0500DWK5VS Details Description
Related parts for PPT2-0500DWK5VS
CONN HEADER 12POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 3A 20 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 16TQFN datasheet.pdf
CONN RING TERM 6AWG 1/4" CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 3000PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 41 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
LED OSLON WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
FILTER D-SUB 15POS M/F ADAPTER datasheet.pdf