Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0500DXR2VS
PPT2-0500DXR2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0500DXR2VS
Datasheet Download
PPT2-0500DXR2VS.pdf
Availability of PPT2-0500DXR2VS
QUANTITY
PPT2-0500DXR2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0500DXR2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0500DXR2VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±500 PSI (±3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0500DXR2VS
PPT2-0500DXR2VS Details Description
Related parts for PPT2-0500DXR2VS
CABLE GRIP BLACK 6.5-14MM datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 2MH SMD datasheet.pdf
CONN TERM MINI 10-12AWG PRE-TIN datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 470MA 25.2 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf