Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0500GKW5VS
PPT2-0500GKW5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0500GKW5VS
Datasheet Download
PPT2-0500GKW5VS.pdf
Availability of PPT2-0500GKW5VS
QUANTITY
PPT2-0500GKW5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0500GKW5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0500GKW5VS
SeriesPPT2
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0500GKW5VS
PPT2-0500GKW5VS Details Description
Related parts for PPT2-0500GKW5VS
CABLE TIE STD FLORESC YEL 11.5" datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE 100V 12DFN datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 16QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP FILM 39UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf