Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0500GWG2VS
PPT2-0500GWG2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0500GWG2VS
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT2-0500GWG2VS.pdf
Availability of PPT2-0500GWG2VS
QUANTITY
PPT2-0500GWG2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0500GWG2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0500GWG2VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPPT2
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0500GWG2VS
PPT2-0500GWG2VS Details Description
Related parts for PPT2-0500GWG2VS
CONN HEADER RTANG 8POS .100 TIN datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
FILTER REPLACE 5/PKG 4.5X4.5" datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
CONN CODING KEY FEMALE YEL 3.3V datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf