Sullins Connector Solutions PPTC311LFBN-RC
PPTC311LFBN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PPTC311LFBN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Header 31 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet Download
PPTC311LFBN-RC.pdf
Availability of PPTC311LFBN-RC
QUANTITY
PPTC311LFBN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PPTC311LFBN-RC
Internal Part NumberEIS-PPTC311LFBN-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series-
PackagingBulk
Connector TypeHeader
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPTC311LFBN-RC
Related LinksPPTC311, PPTC311LFBN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PPTC311LFBN-RC Details Description
Related parts for PPTC311LFBN-RC
IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.40K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.24 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 2.6A SC75-6 datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO204AC datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.050 16 POS datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 9.5A 8SO datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf